Ako vzniklo o.z. LEONURUS?

Naša spoločná životná cesta začala na KARNEVALE.

Katka bola noc
a Bartek bol slnko.

Odvtedy si spolu svietime do dní aj nocí, do udalostí našich životov, tak ako slnko cez deň a mesiac v noci.

Našim partnerským prepojením sme si navzájom obohatili naše bylinkové svety.

Bartek mi otvoril bránu do sveta divokých jedlých rastlín a Katka ma zasvätila do liečivých síl bylín.

Prepojenie našich dvoch bylinkových svetov vyvrcholilo spoločnou vášňou – spracovaním bylín na liečebné účely, založením o.z. LEONURUS, zapojením divokých bylín do každodennosti života, učením, čo všetko je v prírode jedlé a ako prakticky zapájať divoké rastliny do našich životov.

A tak spolu kráčame v súlade s prírodou, v harmónii s liečivými a divokými jedlými rastlinami. Je to naše poslanie, ktoré šírime ďalej medzi ľudí.

Lebo stačí si len rozpomenúť
- poznanie prírody máme v sebe všetci -
ja som prírodou a príroda je mnou

Ing. Bartek Dobrodej Krzewiński

Najväčší odborník na svet divokých jedlých rastlín na Slovensku.Už 12 rokov pravidelne robí kurzy, prednášky, workshopy o divokých jedlých rastlinách po celom Slovensku.

Som Poliak, etnobotanik, milovník života a prírody, vyštudovaný lesník a ochranár prírody. Som lektor kurzov o divokých jedlých a liečivých rastlinách.

Svet divokých jedlých rastlín je mojou vášňou od detstva.

Neskôr som sa im venoval aj na vysokej škole. Vyštudoval som Ochranu Lesných Zdrojov na Poľnohospodárskej Univerzite na lesníckej fakulte v Krakove, kde som diplomovú prácu venoval práve divokým jedlým rastlinám.

Okrem kurzu o divokých jedlých rastlinách u najväčšieho poľského odborníka na túto tému, prof. Łukasza Łuczaja,  som ukončil mnoho ďalších certifikovaných univerzitných kurzov, napr. kurz fytoterapie, floroterapie, gemmoterapie, mykoterapie, medicíny extremálnej, bylinnej a kozmetickej receptúry, fytoterapie onkologickej a ďalšie, najmä pod vedením dr. Henryka Różańskieho – najväčšieho odborníka na fytoterapiu v Poľsku. Okrem toho pri svojich mnohých cestách po Európe som veľa pozornosti venoval využitiu divorastúcich rastlín v súčasnosti ako aj v minulosti, a tieto etnobotanické poznatky rád šírim ďalej na mojich kurzoch.

Moja cesta prehlbovania bylinkových znalostí stále pokračuje, okrem odborných kurzov veľa vedomostí získavam aj od mojich obľúbených bylinkárov ako Yarrow Willard z Kanady, ktorý vedie bylinkovú školu či od Wolfa Dieter-Storla a ďalších.

Po precestovaní 50 krajín som v roku 2012 prišiel na Slovensko a zamiloval som sa do tejto nádhernej krajiny.

Desať rokov som strávil v škandinávskej tajge, ktorá sa mi stala druhým domovom. Práve tu som jedného dňa pochopil, že mojim poslaním je prepájať ľudí so svetom prírody a že mám prísť a učiť o bylinkách na Slovensku.

Ako jeden z prvých

som na Slovensko v roku 2013 priniesol kurzy o divokých jedlých rastlinách.

Odvtedy už 11. rok robím o divokých jedlých rastlinách pravidelné prednášky, kurzy a workshopy.

Cez moje kurzy prešli už tisícky ľudí, ktorí sa so mnou priamo v prírode naučili zapájať bežné divoké rastliny do svojej stravy, obohatili svoj jedálniček a zlepšili svoje zdravie.

Katarína Krzewińska

Som žena, ktorá miluje slobodu, život, spev, tanec, svoju rodinu a priateľov. Milujem pokojné rána, ale aj spontánne akčné výlety. Milujem hrabať sa v zemi a ďaleko plávať.

Mám skončené dve vysoké školy – sociálnu pedagogiku a špeciálnu pedagogiku. Niekoľko rokov som učila na základnej škole, som pedagóg srdcom, milujem prácu s deťmi, ale potom prišlo prvé tehotenstvo a zo školstva som odišla.

V teple domova úplne prirodzene, pokojne a bezpečne prišli do nášho náručia 3 krásne deti – Stelka, Eliška a Leo. Im trom veľmi ďakujem, že ma zasvätili do materstva.

Ďakujem im tiež za to, že vďaka nim som sa prepojila so svojou ženskou silou, intuíciou a všeobímajúcou láskou.

A aká je moja cesta s bylinkami?

Liečivé bylinky ma sprevádzajú od detstva. Moji rodičia mi ako prví ukázali svet liečivých bylín. Už ako deti sme chodili po liptovských lúkach a zbierali bylinky na čaj. Svet bylín mi otvorila aj moja babka bylinkárka. Cez prázdniny sme ako malí zbierali nechtík v záhradke, či robili skorocelový sirup.

V našej ženskej rodovej línii sa bylinkárstvo dedilo medzi ženami

– mamka mojej babky bola dedinská bylinkárka, ku ktorej chodili po rady mnohí ľudia.

Dar bylinkárstva som zdedila aj ja a prepájanie sa s liečivými silami bylín je mi prirodzené od detstva.

Od dávna som vyrábala liečivé tinktúry, bylinkové oleje, či mastičky.

Chceš byť aj Ty súčasťou stále sa rozrastajúcej komunity
PRIAZNIVCOV DIVOKÝCH JEDLÝCH RASTLÍN?