Aj vy kváskujete a zároveň milujete divoké chute prírody? Tak kváskový žaludový chlebík jednoducho musíte vyskúsať.

Žalude mali radi už starí Slovania a zo žaluďovej múky sa po stáročia piekol chlieb. Žalude sú plody dubu a áno sú jedlé. Na surovo sú však veľmi horké až trpké, obsahujú totiž veľa tanínov. Ale po ich úprave sa z nich dá spraviť napríklad spomínaná žaluďová múka.

Žaluďová múka má orieškovú chuť a karamelovú farbu. Moderné výskumy potvrdzujú, že žaluďová múka má vysokú nutričnú hodnotu, obsahuje totiž vysoké množstvo látok dôležitých pre ľudské zdravie. V porovnání so pšeničnou múkou je žaluďová múka niekoľkonásobne bohatšia na draslík, vápník a horčík.

Žaluďovú múku je najlepšie pridávať v pomere 1:3 s inou múkou napríklad špaldovou. Môžme s ňou spestriť  cesto na chlieb, žemle, koláčiky a iné pečivo alebo ju môžeme pridať aj do takých medovníčkov. Takéto pečivo získa zaujímavú chuť a farbu.

Žaluďová múka bola oceňovaná hlavne v dobách nedostatku. Vtedy sa používala ako výživná potravina, ktorá našim predkom pomáhala prežiť.

RECEPT NA KVÁSKOVÝ ŽALUĎOVÝ CHLEBÍK

ROZKVAS

120 g ražnej múky

150 g vody

1 PL ražného kvásku

Všetko spolu zmiešame – necháme cez noc (prípadne 8 hodín – podľa teploty doma) prikryté utierkou na kuchynskej linke.

Do rozkvasu následne pridáme:

420 g špaldovej hladkej múky

200 g žaluďovej múky

580 g vody

3 ČL soli

2 ČL mletej rasce

Semienka podľa chuti – ľan, slnečnica, tekvica…

Všetko spolu dôkladne premiešame, nalejeme do vymazanej formy na pečenie chleba, necháme 3 – až 4 hodiny (podľa teploty doma) na kuchynskej linke do vykusnutia chlebíka.

Potom vložíme do studenej rúry.

Ja pečiem nasledovne:

Zapnem rúru na 220 stupňov, vrch aj spodok 35 minút

Potom prepínam na ohrievanie iba spodok 190 stupňov 25 minút

Po upečení chlebík vyklopíme a necháme vychladnúť (keď vychladne, lepšie sa krája).

Dobrú chuť 

Kniha Divoké Jedlé Rastliny

To všetko aj viac nájdete tiež v mojej pripravovanej knižke (už trvá zalamovanie knihy). Keď to nechcete zmeškať, prihláste sa na odber noviniek alebo napíšte na info@divoke.sk.

Keď chcete podporiť vydanie knihy, tu nájdete zoznam bylinkových výrobkov, ktoré dostanete ako darček za finančnú podporu.